niedziela, 26 kwietnia 2015

NalandaNalanda, to obecnie ruiny klasztoru buddyjskiego oraz pozostałości Uniwersytetu Buddyjskiego w północno-wschodnich Indiach.
Był to pierwszy zamieszkiwany Uniwersytet na świecie, ponieważ pracowało na nim 2000 uczonych oraz 10,000 uczących się mnichów z różnych kierunków buddyzmu.
Nauka polegała na dwustopniowym nauczaniu: przekazywaniu wiedzy oraz praktykowaniu nauk buddyjskich.
Przedmioty obejmowały badanie pism buddyjskich na poziomie mahajany i hinajany, filozofii, teologii i logiki oraz astronomii i matematyki.
Dziś Nalanda, to ruiny i gruzy, które rozciągają się na bardzo dużej powierzchni w zadbanej okolicy ze skoszonymi trawnikami, brukowanymi chodnikami, tablicami informacyjnymi  oraz z ławkami dla zmęczonych, to taki nie typowy krajobraz Indii.

Uniwersytet Nalanda ma do dziś niesamowity prestiż, który przewyższa pozostałe szkoły I choć pozostały po niej zabytkowe ruiny nadal słynie z ucieleśnionych cnót, kojarzonych z wyższym wykształceniem, miłość do wiedzy dla niej samej. 
Słowo Nalanda słyszane jest w całych Indiach i na świecie, przywołuje pamięć o wielkim nauczaniu i formułowaniu pytań z różnych punktów widzenia oraz nie łatwego udzielenia na nie odpowiedzi wyjaśniając nauki przyczyny i skutku.Prawdziwym ciosem dla Nalandy było nadejście w 1197 r bezwzględnych najeźdzców muzułmańskich z Turcji, którzy nie tolerowali innych religii i kultur. Wtargnęli oni bezkarnie na posiadłość Uniwersytetu zabijając setki a nawet tysiące zakonników i nauczycieli. Biblioteka została totalnie splądrowana i zniszczona.
Ponoć olbrzymie zbiory około 9 milionów bezcennych książek głównie rękopisy, paliły się około 6 miesięcy.
Dr. Mirjah-i-Siraj badająca historię Nalandy informuje, że tysiące mnichów palono żywcem a drugie tysiąc, zginęło od miecza islamskiego by wykorzenić buddyzm. Opisuje również, że buddyzm praktycznie zniknął pod wpływem brutalnego fanatyzmu. Zniszczenie Nalanda jest jednym z największych aktów wandalizmu przez muzułmańskich najeźdzców kultury Indii. Szok tego wydarzenia żyje w pamięci lokalnej kultury
Nalanda, który był renomowanym miejscem nauk buddyjskich stał się przez wiele lat ruiną i opuszczonym  miejscem,  pokryty dzikimi zaroślami.
Na szczęście powstał ambitny projekt, aby przywrócić najbardziej świecki, na całym świecie Uniwersytet. W 2010 roku Parlament Indyjski uchwalił ustawę zatwierdzająca plany odbudowy kampusu jako symbol globalnych ambicji indyjskich. Mówi się o sfinansowaniu przez rząd Singapuru, Indii, Japonii oraz Chin,

Ironią tej historii jest, iż obecna populacja wokół Nalanda jest przeważnie analfabetami. Pomimo pięknych krajobrazów i bogactw naturalnych, dziś ma jeden z najgorszych wskaźników rozwoju społecznego, korupcji oraz materialnej nędzy.

Lokalizacja:
Nalanda znajduje sie 90 km od Patna, Bihar

A tu dla bardziej wnikliwych, artykuł dr Daya Hevapatirane ze Sri Lanki

http://dharmadveepayeiranama.blogspot.fr/2010/12/worlds-first-buddhist-university.html


Nalanda University Logo Nalanda university plan7 komentarzy:

 1. to sie ktos naukladal cegielek.... :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, islam wyrządził ludzkości - i wciąż wyrządza - wiele krzywd... Aż żal patrzeć, że takie miejsce zostało tak bestialsko zniszczone.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fascynuje mnie buddyzm. Nie nazwałabym tego fascynacją religijną/filozoficzną; po prostu magnetyzuje i ciekawi mnie wszystko, co inne, obce, trudne do choć częściowego odkrycia. To fascynacje czasowe lub stałe, jednak jakie by nie były - zawsze miło poznawać coś, czego dotychczas się nie dostrzegało.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejne niezwykle miejsce i ciekawa, choć smutna historia!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miejsce.

  Pozdrowienia:))

  OdpowiedzUsuń