niedziela, 6 września 2015

Sentier Planétaire


Tym razem wybrałam trasę górską, edukacyjną poświęconą astronomii zarówno dla tych najmłodszych jak i  starszych. Szlak planetarny w VALBERG przedstawia układ słoneczny w skali 1:1.000.000.000. Każdy metr spaceru odpowiada 1.000.000 kilometrów w przestrzeni, co pozwala lepiej zrozumieć odległości między planetami naszego układu słonecznego. Ten niebiański spacer liczny jest w bogate przystanki wyjaśniający w interesujący sposób zagadki 7 planet. 10 km spaceru i tyyyleeee kilogramów wiadomości.... Świetna lekcja dostarczenia informacji dla dzieciaków a dla nas przypomnienie i odświeżenie wiadomości z czasów szkolnych.
Będąc w Alpach polecam szczególnie to zjawiskowe miejsce rodzinom ze swoimi pociechami.


Krótka relacja: 
Nasze Słoneczko, gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia. Jest tylko o 109 razy większe od Ziemi. Gwiazda ta stale się wyczerpuje, jak wszystkie inne źródła energii. Wielcy uczeni oszacowali, że za 5miliardów lat, gwiazda ta całkowicie zgaśnie, wyczerpując swoje źródło zasilania. Oznaczać to będzie, że zewnętrzne warstwy Słońca zaczną się rozszerzać, ostatecznie pochłaniając orbity Merkurego, Wenus i Ziemi. Wraz z końcem Słońca nastanie koniec naszej planety.
 
 
 
Wenus bogini miłości i druga planeta według oddalenia od Słońca. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim po Słońcu i Księżycu. Nazywana jest Jutrzenką, Gwiazdą Poranną lub Wieczorną ponieważ można ją obserwować tylko wieczorem lub rano.


 
 
Mars czwarta planeta położona od słońca. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie rdzawo-czerwonej. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza
 
Jowisz piąta w kolejności i największa planeta Układu Słonecznego
 
 
 


 
Saturn szósta planeta pod względem oddalenia od słońca. Gazowy olbrzym, którego charakterystyczną cechą są pierścienie, składające się z lodu i odłamków skalnych
 
 
Uran siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią największą i czwartą najmasywniejszą planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od greckiego boga Uranosa i jest to wyjątek bo pozostałe noszą imiona bóstw rzymskich
 
 Kalendarz słoneczny


 
mą według oddalenia od Słznego. Został on odkryty w 1846 r. przez
Neptun jest ósmą planetą najdalszą od Słońca. Nazwa planety pochodzi od rzymskiego boga mórz Neptuna. Wśród planet jest czwartą pod względem średnicy i trzecią pod względem masy. Neptun jest 17razy masywniejszy od Ziemi. Wnętrze jego, podobnie jak Uranu, składa się głównie z lodów i skał
 Słońca zajmuje mu blisko 165

A tu moje przetwory na zimę. W wolnej chwili sobie wekuję buraczki zasmażane i z papryką, sałatkę  z zielonych pomidorów... czekam też z utęsknieniem na leśne grzybki:)
 

8 komentarzy:

 1. super miejsce, cos dla mnie ....:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa trasa. Sluzy Ci klimat gorski wygladasz kwitnaco i szczesliwie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś dla mojego syna, on lubi astronomię! Pomysł super! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na planetach się nie znam niestety, ale zdjęcia robią wrażenie. Wyglądasz na szczęśliwą i spełnioną:)
  Poproszę kilka takich słoików do obiadu;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe miejsce i jak genialnie umiejscowione :), prawdziwa perełka dla ludzi głodnych wiedzy i... gór :D!!! Chciałabym je kiedyś zobaczyć :D!!!
  Zdolniacha jesteś, ja niestety nie odziedziczyłam po mamie i babci zdolności do robienia przetworów, ale może to po prostu lenistwo. Zawsze, gdy wyjeżdżamy z wioski dostajemy pół bagażnika takich frykasów :D!!!
  Piosenka Justyny robi niezłe ciary!!! Fantastyczny teledysk!!!
  P.S. Elunka!!! Czy możesz zdradzić mi swoje imię?!! ,,Znamy się" od prawie 3 lat i tak mnie jakoś naszło :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna wycieczka. Bardzo mi się to miejsce podoba.

  Pysznie wyglądają Twoje przetwory, a buraczki z papryką brzmią intrygująco:) Jeszcze nie jadłam i chętnie bym spróbowała. Uwielbiam buraczki w każdej postaci:)

  Buziaki!:)

  OdpowiedzUsuń
 7. No, zazdroszczę wizyty w takim kosmicznym miejscu! :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na takie wycieczki ja podwójnie na tak .
  W Lux jest coś podobnego , ale bardzo opuszczone .... Zarośnięte i nieuczęszczane . Wiem byliśmy ;) odszukaliśmy w trawie ;)
  Ale za to Ścieżka dźwięków jest ! Dziwki temu powędrować z dziećmi łatwiej jest ... No dodatkowe stymulatory działają :)
  Choc u Ciebie te góry wyższe i piękniejsze widoki

  OdpowiedzUsuń